İlk Okuma Yazma

İlk Okuma Yazma
17.10.2020
62

İlk Okuma Yazma

5 yıldır özel okul ve özel ders sektöründe öğrencilerimle birlikteyim. İlkokul 1, 2, 3 ve 4. Sınıfı okuturdum. 2 sefer 1. Sınıf öğretmenliği yaptım. 1. Sınıf velileri hep bir endişe içerisinde çocuğunun okumasını beklerler. Okuma yazma süreci veliler ve öğrenciler için zorlu geçebilir. İlk okuma yazma öğrencinin öğretmeni sevmekler başlar. İlkokuma yazma öğretimi, bireyin kendini gerçekleştirmesi, hayata hazırlanması, sosyal bir varlık olarak toplumla etkili iletişime geçebilmesi, var olan yazılı ve görsel materyalleri anlaması, kendini etkili bir şekilde yazılı ve sözlü olarak ifade edebilmesine imkan sağlayacak olan en temel ihtiyaçtır. İlk heceyi, ilk kelimeyi okumaya başlayan bir öğrenci başa bilme duygusu oluşacaktır.

İlk Okuma Yazmanın Önemi

İlk okuma yazma dersi bir süreç dersidir. Bu süreçte çocuğun derse ara vermeden devam ede bilmesi gerekir. Bu bağlamda öğrencilerimle çalışırken öğrencilere rehberlik edip okul hayatlarına olumlu izler bırakıyorum. İlk okuma Yazma Özel Ders ile Muhammed Resul hocadan ders alarak çocuğunuz kısa sürede başara bilme duygusunu geliştirin. Özellikle ilkokuma yazma, hızlı okuma, okuduğunu anlamada profesyonel hizmet vermekteyim.

Okuma Yazma Süreci

İlk okuma ve yazmanın genel amacı, öğrenciye hayatı boyunca kullanacağı okuma ve yazma temel becerilerini kazandırmaktır.

Okuma yazma süreci:

a)  Sesi hissetme, tanıma ve ayırtetme

b) Harfi okuma ve yazma

5 harf grupları sırasına göre yapılmalıdır;

1.Ses grubu :ELAKİN
2. Ses grubu :OMUTÜY
3. Ses grubu : ÖRIDSB
4. Ses grubu : ZÇGŞCP
5. Ses grubu : HVĞFJ


c) Harflerden heceler, hecelerden kelimeler, kelimelerden cümleler oluşturma.

Kullanılan Yayınlar ve Ödevlendirme

İlkokuma Yazma sürecinde Sesi hissetme, tanıma ve ayırt etme basamağında z kitap içeriği, akılı tahta içerikleri vb uygulamalar kullanılmaktadır. Birçok kaynak taranarak özgün pdf ler haftalık ödev şeklinde öğrenciye verilir. Tüm bu içerikler yanında Çalışkan yayınlarından ‘ Naz ile Ayaz’ Final Yayınlarında ‘Neşeli vagonlar’ ilkokuma yazma ve birçok yardımcı kaynak kullanılmaktadır.

Dersler Nerede ve Nasıl İşleniyor?

Dersler öğrencinin evinde, ofisimizde veya onun kendisini mutlu hissettiği mekanda işlenmektedir. İlkokuma yazma dersi paket ders olarak verilmektedir. Toplam 25 saat dersten saatinde oluşur. Bir ders saati 40+40: 80 dakikadan oluşmaktadır. (25*80: 2000 dakika ders)

Bilgi ve İletişim İçin Tıklayınız

Ayrıca Yine bizim sitemiz olan Keyifli matematiği ziyaret edebilirsiniz

Özel Ders Başvuru Formu

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  İlkokul Özel Ders
  İlkokul Özel Ders
  Merhaba ?
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?